W dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii coraz częściej możemy usłyszeć o ładowaniu bezprzewodowym. Jak się okazuje, producenci prześcigają się w tworzeniu ładowarek umożliwiających szybkie i bezpieczne ładowanie urządzeń, bez zbędnych przewodów. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze zalety i wady płynące z tego sposobu ładowania telefonów, a także zaprezentujemy wybrane modele ładowarek bezprzewodowych dostępnych na rynku.

Technologia ładowania bezprzewodowego – jak działa?

Po tym, jak telefony, laptopy i inne urządzenia elektroniczne podbiły nasze serca wyświetlaczami umożliwiającymi obsługę zaledwie muśnięciem palca, nadszedł czas na ładowarki bezprzewodowe. Dzięki nim elektronika, z której korzystamy na co dzień, nie musi być ładowana przy użyciu standardowego i wszystkim dobrze znanego połączenia przez kabel. Miejsce przewodów coraz częściej zajmuje nowatorska technologia ładowania bezprzewodowego, nazywana także indukcyjnym. Co ciekawe, metoda ta znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku smartfonów, czy tabletów. Przy jej wykorzystaniu można ładować:

 • opaski,
 • słuchawki,
 • nawigacje samochodowe,
 • inteligentne zegarki (smartwatche),
 • sprzęty AGD,
 • urządzenia medyczne.

Technologia ładowania bez przewodów do przesyłania energii wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Energia jest przekazywana między dwiema cewkami (jedna znajduje się w urządzeniu elektronicznym, natomiast drugą posiada ładowarka bezprzewodowa bez użycia standardowych kabli. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że technologia ta może działać wyłącznie w sytuacji, kiedy odległość między cewkami jest nie większa niż 7 mm. Inną możliwością jest ładowanie przy wykorzystaniu technologii rezonansowej. W tym przypadku przedmioty mogą znajdować się nieco dalej do siebie – na maksymalną odległość wynoszącą 45 mm.

Jakie wyróżnia się standardy ładowania bezprzewodowego?

Jeszcze do niedawna na rynku dominowały przede wszystkim technologie tworzone z myślą o telefonach oraz smartfonach. Na chwilę obecną jest ich znacznie więcej, wyróżnia się standardy dedykowane ładowaniu samochodów elektrycznych, sprzętów AGD itp. Skupmy się jednak na technologii opracowanej z myślą o wspomnianych wyżej telefonach. Najpopularniejszym standardem w tym przypadku jest ładowanie indukcyjne QI, które po raz pierwszy zastosowano w 2008 roku. Jednym z pierwszych urządzeń, które zostało naładowane przy wykorzystaniu technologii w tym standardzie, był telefon o nazwie PRE wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Palm. Niedługo później ładowarka bezprzewodowa została udostępniona między innymi z telefonem Nokia Lumia 920 oraz Samsung Galaxy S6. Nad standardem ładowania indukcyjnego od początku XXI wieku pracuje wiele międzynarodowych koncernów. Jednym z nich jest amerykańska korporacja Apple specjalizująca się w projektowaniu i produkowaniu oprogramowania oraz elektroniki użytkowej. Technologia ta jest nieustannie ulepszana, więc w przyszłości z całą pewnością będziemy mogli ładować urządzenia bez kabli jeszcze szybciej, a także w znacznie większej odległości od ładowarek bezprzewodowych.

Zalety i wady ładowania indukcyjnego

Jedną z najważniejszych korzyści, jaką zapewnia technologia ładowania bezprzewodowego, jest komfort. Smartfon, tablet, czy inne urządzenie elektroniczne można w ten sposób ładować praktycznie wszędzie tam, gdzie otrzymamy możliwość dzielenia się energią. Oznacza to, że metoda sprawdzi się nie tylko w domach, czy mieszkaniach. Można z niej korzystać także na lotniskach, w restauracjach, hotelach, biurach itp., bez konieczności poszukiwania gniazdka, czy wtyczki o odpowiednim standardzie. Ładowanie indukcyjne jest szybkie oraz skuteczne. Co więcej, ładowarki wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej coraz częściej są wyposażane przez producentów w różnego rodzaju dodatkowe funkcje, które zwiększają wygodę użytkowania (np. Bluetooth). Wiemy już, że ładowanie bezprzewodowe ma mnóstwo zalet. Czy ma zatem w ogóle jakieś wady? Jak się okazuje, tak. Przede wszystkim, należy pamiętać, że proces ładowania przy wykorzystaniu tej technologii jest zwykle wolniejszy niż w przypadku metody przewodowej. Drugą dość istotną wadą jest fakt, że ładowanie indukcyjne w dużym stopniu utrudnia korzystanie z urządzenia. Oznacza to, że możemy komfortowo posługiwać się nim dopiero, gdy proces ładowania zostanie zakończony. Oczywiście możemy też samodzielnie przerwać go w dowolnej chwili, kiedy potrzebujemy sięgnąć po telefon.

Jak wybrać odpowiednią ładowarkę bezprzewodową?

Zacznijmy od tego, że urządzenia przeznaczone do ładowania indukcyjnego mają różną moc. Zazwyczaj wynosi ona od 5 do 10 W, ale przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości możemy mieć do czynienia z ładowarkami nawet o mocy 60 W. To oczywiście tylko jedna z kwestii, którą warto mieć na uwadze, sięgając po tego typu rozwiązanie. Kolejną jest wspomniana już wyżej certyfikacja QI. Na chwilę obecną zdecydowana większość telefonów dostępnych na rynku obsługuje standard QI. Decydując się na zakup ładowarki bezprzewodowej, warto upewnić się, że jest w pełni zgodna z tym standardem. Chcąc korzystać z technologii ładowania indukcyjnego, dobrze jest też pamiętać, aby sięgać po urządzenia oryginalne. Jeśli wybierzemy tańszy zamiennik, może się to po prostu źle skończyć dla naszego urządzenia. W takiej sytuacji może dojść, chociażby do nieprzewidzianego wzrostu temperatury, który spowoduje, że telefon ulegnie uszkodzeniu. Warto też wystrzegać się akcesoriów podejrzanie tanich – korzystanie z nich również może zakończyć się awarią sprzętu. Dość częste jest również stosowanie ładowarek innych producentów niż posiadany smartfon. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne, aczkolwiek trzeba mieć świadomość, że z uwagi na różne rozmieszczenie cewek proces ładowania może zachodzić jeszcze wolniej.

Jakie smartfony można ładować indukcyjnie?

Producenci prześcigają się w tworzeniu modeli telefonów przystosowanych do ładowania indukcyjnego. Wśród nich znajdują się między innymi Phone’y, zwłaszcza modele dostępne w sprzedaży od 2017 roku. Posiadając ładowarkę bezprzewodową, można ładować następujące modele tych telefonów:

 • iPhone 8,
 • iPhone 8 Plus,
 • iPhone X,
 • iPhone XS,
 • iPhone XS Max,
 • iPhone 11,
 • iPhone 11 Pro,
 • iPhone 11 Pro Max.

Starsze modele nie zostały wyposażone w podzespoły umożliwiające ten rodzaj ładowania, dlatego nie można do nich dokupić ładowarki indukcyjnej. Można jednak zainwestować w specjalny pokrowiec z portem Lightning – takie rozwiązanie w wielu przypadkach pozwala na komfortowe ładowanie bezprzewodowe telefonu. Trzeba jednak pamiętać, że etui zwykle pogrubia i wydłuża urządzenie, co nie prezentuje się zbyt estetycznie. To jako ciekawostka dla osób, które cenią sobie dobry design. Jako że telefony iPhone należą do tych najpopularniejszych i jednocześnie najlepiej przystosowanych do ładowania indukcyjnego, poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie ładowarek bezprzewodowych dedykowanych do wybranych modeli iPhone, chociaż nie tylko. Przedstawione poniżej urządzenia spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i można je znaleźć w ofercie sklepu internetowego Borntocover.pl.


Model


Bezprzewodowa ładowarka Satechi


Ładowarka bezprzewodowa Zens


Bezprzewodowa ładowarka Native Union Drop


Ładowarka bezprzewodowa Oakywood


Bezprzewodowa ładowarka Nomad


Liczba urządzeń możliwa do podłączenia


1


2 + Apple Watch


1


1


5


Moc


10 W


20 W


10 W


10 W


7,5 W


Wymiary

3,8 × 3,8 × 0,25 cm


7,8 × 9,2 × 0,82 cmbrak danych


13 × 13 cm


brak danych


Wyposażenie


Wskaźniki LED


Wskaźnik LED


Silikonowe paski


Zaawansowana kontrola temperatury


Wskaźnik LED


Materiał wykonania


Aluminium


Aluminium


Tworzywo sztuczne


Drewno


Aluminium

Jeśli interesuje Cię funkcjonalna ładowarka bezprzewodowa do iPhone, która zapewni możliwość podłączenia nawet kilku urządzeń równocześnie, wówczas idealnym wyborem może okazać się ładowarka marki Nomad (https://borntocover.pl/bezprzewodowa-ladowarka-nomad-na-5-urzadzen-czarna). Pod prostym, eleganckim blatem znalazły się wejścia EU, UK oraz USA, pozwalając na komfortowe ładowanie praktycznie wszystkich sprzętów obsługujących standard QI. Z kolei jeśli poza użytecznością, liczy się dla Ciebie nieszablonowy design, być może przypadnie Ci do gustu ładowarka dokująca Oakywood (https://borntocover.pl/ladowarka-bezprzewodowa-apple-sammsung-drewniana-oakywood-dab), która została wykonana z wysokiej jakości drewna dębowego. Ciekawa forma i minimalistyczny wygląd sprawiają, że urządzenie to z łatwością wkomponuje się w wystrój każdego nowoczesnego pomieszczenia, dając możliwość ładowania takich modeli iPhone jak XS, XS Max, 8, czy 8 Plus. Dzięki użyciu drewna produkt cechuje się naturalnością i wyjątkową trwałością. Wszystkie przedstawione powyżej modele są kompatybilne ze sprzętami obsługującymi QI. Z uwagi na cienkie obudowy, ładowarki bezprzewodowe można z łatwością przewozić, co oznacza, że świetnie spełnią swoją funkcję zarówno w domu, jak i w podróży.

Jakie jeszcze telefony, poza iPhone’ami można ładować bezprzewodowo?

Oczywiście nie tylko Phone’y można ładować, wykorzystując zaawansowane technologicznie ładowanie indukcyjne. Jak już wyżej wspomniano, na rynku można zetknąć się z coraz nowocześniejszymi modelami smartfonów, do których rekomendowane są bezprzewodowe ładowarki dokujące. Dlatego poniżej prezentujemy przykładowe telefony, które zostały wyposażone w standard QI umożliwiający korzystanie z ładowania indukcyjnego. Oto one:

 • Xiaomi Mi Mix 3,
 • Sony Xperia XZ2 Premium,
 • iPhone XR,
 • Samsung Galaxy S10.

Dlaczego warto zainwestować w ładowarkę bezprzewodową?

Tego typu gadżet pozwala przede wszystkim na szybkie i komfortowe ładowanie telefonu zarówno w domu, jak i poza nim. Na chwilę obecną ładowarki bezprzewodowe do iPhone’a, czy innych modeli smartfonów można znaleźć w wielu różnych punktach użyteczności publicznej takich jak, chociażby kawiarnie, czy restauracje (niektóre lokale wyposażają w nie stoliki). Korzystanie z ładowarki dokującej to ogromna wygoda, nic więc dziwnego, że urządzenia te z roku na rok zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Co ważne, mogą być one używane właściwie przez dowolny sprzęt wyprodukowany przy uwzględnieniu standardu QI. Oznacza to, że posiadając jedną ładowarkę bezprzewodową, można bezproblemowo naładować np. telefon prywatny i służbowy, bez względu na to, kto jest jego producentem.

Produkt dodano do listy
Product added to compare.

Korzystanie z tej  strony internetowej  oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies  Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.